Jak zaaranżować swoje wnętrza? Duża część społeczeństwa zadaje sobie to pytanie. Nie tylko te osoby, które stały się nabywcami nowych domów, mieszkań. Przed takim dylematem stają również Ci, którzy postanawiają przeprowadzić prace modernizacyjne. Wśród wielu propozycji przewijać się może sztukateria sufitowa. Wbrew pozorom, jest to bardzo chętnie wykorzystywany element, który może dodać przepychu w danym pomieszczeniu. Co należy wiedzieć na temat takich elementów, które często wykonywane są z udziałem gipsu, styropianu, czy też poliuretanu?

Ogólnie o sztukaterii

Jeżeli ktoś byłby ciekaw skąd wzięła się moda na takie elementy, to musi zdawać sobie sprawę z tego, że należy cofnąć się do starożytności. Wtedy takie ozdobne elementy, nadające elegancji, stosowane były w pałacowych wnętrzach. Wtedy było to czymś normalnym. Z czasem moda na takie elementy wcale nie minęła. Zmieniło się jedynie to, że sztukateria zaczęła pojawiać się w domach jednorodzinnych,  a także w mieszkaniach, zdobiąc przestrzeń znajdującą się pod sufitem. Sztukateria zawdzięcza swoja popularność temu, że pomimo wszystko jest w stanie zachować swoje lekkie piękno, nadając tym samym indywidualny charakter całemu pomieszczeniu.

Zalety sztukaterii sufitowej

Tego typu elementy stosowane są w wielu miejscach. Najczęściej jednak decydują się na nie osoby, które dbają nie tylko o tradycyjny wystrój. Często w ich aranżacjach widać nawiązanie do wystroju barokowego. Wymienić można wiele korzyści, które będą w stanie wpłynąć na to, że duża część osób zdecyduje się na wykorzystanie takich elementów. Do takich zalet można zaliczyć:

  • element dekoracyjny – i to na tyle, że zastosowanie innych ozdób okaże się konieczne.
  • wystrój wnętrz – niektóre elementy są w stanie „wykonać taką robotę”, że nawet gołe ściany będą w stanie nabrać uroku. Do wyboru jest tyle elementów sztukaterii, że przy ich pomocy można wykonać prawdziwe dzieła sztuki.
  • drogie rozwiązania – a właściwie to należałoby powiedzieć, że ich imitacja. Chociaż nikt nie musi o tym wiedzieć. Sztukateria gipsowa to niekiedy wymyślne rzeźby, jakie faktycznie, często widywane były w pałacowych wnętrzach. Takie jednak oryginalne rzeźby wymagać by mogły sporych nakładów finansowych. Można jednak nieco zaoszczędzić, decydując się na sztukaterię, która prezentuje się równie dostojnie.
  • na zewnątrz i do wewnątrz – sztukateria jest możliwa również do zastosowania po zewnętrznej ścianie budynku, uświetniając tym całościowy wygląd. Trzeba jedynie zwrócić uwagę na materiał wykonania.