Szarfa żałobna to element każdego wieńca pogrzebowego. To właśnie na szarfie osoba, która składa wieniec wyraża swój smutek oraz podpisuje. Jeżeli chodzi o to, jaki napis wybrać na szarfie warto kierować się wiadomościami na temat relacji łączącej osobę składającą wieniec ze zmarłym. Niektórzy rezygnują z napisów i decydują się wyłącznie na kompozycję florystyczną z szarfą z wyrazami smutku. To, na jaką wersję się zdecydować zależy przede wszystkim od wewnętrznej potrzeby osoby składającej wieniec.

Wybór szarfy żałobnej

Podczas wyboru elementu, jakim jest szarfa pogrzebowa należy pamiętać o kilku istotnych szczegółach. Po pierwsze, składa się ona z dwóch części podobnej długości. Na jednej części można umieścić treść skierowaną do osoby, która umarła i podkreślić rodzaj relacji łączącej ją z osobą składającą wieniec, na przykład pokrewieństwo lub też uczucie, jakim osoba ta darzy zmarłego. Ta część wstęgi może zawierać także sentencję, czy też powiedzenie. Druga część wstęgi jest zazwyczaj zarezerwowana na podpis osoby lub też kilku osób, które składają kwiaty. Dobrym pomysłem jest takie rozmieszczenie słów lub znaków na szarfie, aby treść była równo rozłożona na obu częściach – tego rodzaju rozwiązanie prezentuje się najlepiej.

Warto pamiętać, że tekst napisany na szarfie nie powinien być zbyt długi, ponieważ może nie być zbyt dobrze widoczny. Długi tekst zostanie napisany małymi literami, przez co litery będą bardzo drobne i nieczytelne z daleka. Co więcej, wybierając tekst na szarfę zazwyczaj nie używa się nazwisk. Zwykle na szarfach używa się tylko imion.

Podczas wybierania wiązanki florystka może także podać kilka rodzajów szarf do wyboru. Wstążka, z której będzie zrobiona szarfa nie powinna być zbyt cienka, ponieważ będzie źle prezentować się na wiązance. Co więcej, dobrym pomysłem jest wybieranie wstążki nieco grubszej, z materiału lepszej jakości, dzięki czemu wykonana z niej szarfa nie będzie się nieestetycznie zaginać. Dobrym pomysłem jest dobranie szarfy z dodatkowymi elementami w postaci lamówki – niektóre wstążki, z których wykonuje się szarfy mają złocenia lub też posrebrzenia, co nadaje takiej szarfie elegancji i podkreśla istotę wydarzenia. Jeżeli chodzi o kolorystykę wstążki na szarfę zazwyczaj wybierany jest kolor biały lub złamanej bieli. Niektóre szarfy mają także kolor ecru lub kości słoniowej. Podczas wybierania wstążki i jej koloru można wziąć pod uwagę kolor kwiatów. Warto pamiętać, iż białe kwiaty tak naprawdę nie są do końca białe – wybranie czysto białej szarfy może spowodować, że kwiaty będą wyglądały na zażółcone, co może prezentować się mało estetycznie. W takich przypadkach dobrym pomysłem jest wybranie szarfy w kolorze ecru, kości słoniowej lub złamanej bieli. Szarfy czysto białe wyglądają dobrze w połączeniu na przykład z czerwonymi różami – takie rozwiązanie stosuje się często na pogrzebach działaczy politycznych, czy też patriotów.

Koniecznie doczytaj: https://okolicznosciowe.com.pl/szarfy-i-opaski-czesto-kupowane/