Nadmierna wilgoć – wbrew pozorom – jest stosunkowo częstym problemem. Jednym z rozwiązań, które okazuje się być pomocne w tym zakresie, jest osuszacz powietrza. Sprawdź, jak działa takie urządzenie i kiedy warto w nie zainwestować!

Czym jest osuszacz powietrza i jak działa?

Osuszacz powietrza Kraków, jak sama nazwa wskazuje – jest to urządzenie służące do wychwytywania i usuwania wody, która zgromadziła się w powietrzu, dostępne w Krakowie do wypożyczenia i kupienia. Wilgoć w postaci pary wodnej jest zasysana przez wentylator, a następnie gromadzona lub skraplana na układzie zbierającym.

Podobnie jak i nawilżacz powietrza, tak i osuszacz kontroluje poziom wilgotności w danym pomieszczeniu. Lepsze urządzenia posiadają przeróżne, dodatkowe funkcje – np. automatyczne włączenie sprzętu, gdy poziom wilgotności przekroczy 60%. 

Szczególną popularnością cieszą się osuszacze powietrza z jonizatorem. Dodatnio naładowane jony przyciągają zarówno kurz, roztocza, wirusy, jak i bakterie. Z kolei jony ujemne podczas kontaktu z dodatnimi – neutralizują się. Jest to dodatkowa, niezwykle przydatna funkcja. 

Rodzaje osuszaczy powietrza

Osuszacze można podzielić na dwa rodzaje:

  • urządzenia adsorpcyjne – wykorzystują zjawisko gromadzenia się wilgoci, główne elementy w tym przypadku to wentylatory, obrotowy bęben, nagrzewnica powietrza, 
  • urządzenia kondensacyjne – urządzenia te zbierają wilgoć z powietrza poprzez schładzanie go poniżej punktu rosy, co powoduje skraplanie wilgoci, czyli kondensację. 

Dodatkowo wyróżnić można również osuszacze domowe oraz osuszacze budowlane. Charakteryzują się wysoką wydajnością i jednocześnie dużym zużyciem energii. Są wykorzystywane m.in. w halach przemysłowych. Osuszacz domowy to doskonałe rozwiązanie dla pomieszczenia w mieszkaniu, np. łazienki, ewentualnie piwnicy lub garażu. 

Kiedy należy stosować osuszacz powietrza?

Osuszacz powietrza okazuje się być przydatnym urządzeniem w przypadku wszelkich usterek budowlanych i instalacyjnych, które doprowadziły do nadmiernego gromadzenia się wilgoci. Jeśli jest to problem, który występuje regularnie – zakup tego urządzenia może okazać się niezbędny. 

Dodatkowo osuszacz może okazać się przydatny również wtedy, gdy:

  • mieszkanie zostało zalane lub podtopione i należy je osuszyć, 
  • woda na szybach nadmiernie się skrapla, 
  • położone tynki nie schną, 
  • występuje nadmierna wilgoć podczas wszelkich prac budowlanych, czy też remontowych.

Osuszacz to przydatne urządzenie, które pozwala rozwiązać problem zbyt wilgotnego powietrza. W wielu przypadkach może okazać się niezbędny.