Wiele osób chciałoby sprawnie poruszać się w wodzie,  jednak nie wie jak nauczyć się pływać, poznając zasady nie tylko sprawnego poruszania się na terenie basenu lub akwenu wodnego, ale dbając również o bezpieczeństwo. Oto wskazówki jak krok po kroku nauczyć się pływać i zyskać nowe hobby. 

Po pierwsze: MOTYWACJA

Czasami słyszę się, że są osoby, które samodzielnie nauczyły się pływać. Nie jest to niemożliwe i tego typu nauka rzeczywiście może dać dobre rezultaty. Z drugiej jednak strony warto zadać sobie pytanie o to, czy samodzielne uczenie się pływania, bez wsparcia doświadczonej osoby, nie jest jednak ryzykowne, a przede wszystkim czy jest skuteczne? Dlatego zawsze poleca się naukę pływania pod okiem profesjonalisty, który oprócz tego, że pokaże nam podstawowe zasady poruszania się w wodzie, będzie też umiał odpowiednio zmotywować. To właśnie motywacja jest kluczem do sukcesu, ponieważ nawet najlepszy instruktor nie będzie w stanie nauczyć pływać osobę, która nie będzie miała do tego chęci, lub w którymś momencie zrezygnuje. Czasami wystarczy już sama ciekawość, która pozwala zrobić pierwszy krok i zacząć uczyć się pływać, a to może już być połową sukcesu.

Im szybciej tym lepiej?

Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że im szybciej zaczniemy naukę pływania tym lepiej. Jest w tym sporo prawdy, ponieważ wiele dzieci dość szybko przyswaja sobie naukę pływania na basenie i nie wydaje im się to skomplikowane. Jednak, w praktyce nie na żadnej bariery wiekowej jeśli chodzi o naukę pływania i osoby w każdym wieku mogą się na nią zdecydować, jeśli tylko są do tego odpowiednio zmotywowane.

Jak pokonać lęk przed pływaniem?

Wiele osób, które chciałyby nauczyć się pływać, przyznaje, że boi się wchodzić do wody. Jest to swoista blokada emocjonalna, które często powoduje, że nie decydujemy się zacząć nauki pływania. Warto ją pokonać, ponieważ często może za nią stać wiele czynników, niekiedy wręcz błahych, które jednak skutecznie uniemożliwiają nam rozpoczęcie nauki pływania. W praktyce wystarczy czasami iść w miejsce gdzie pływa wiele osób i pokazać np. dziecku jak pływają i bawią się jego rówieśnicy. W ten sposób może ono nie tylko pokonać lęk do pływania, ale też zauważyć jak wiele korzyści i dobrej zabawy może dawać taka forma spędzania wolnego czasu. 

Warto też wiedzieć, że ludzkie ciało posiada naturalną tendencję do unoszenia się na wodzie, a decydując się na naukę pływania powinniśmy przede wszystkim powstrzymać się od stwierdzeń, że coś złego może nam się stać. Tego typu negatywne nastawienie z pewnością nie pomoże w przed ani w trakcie nauki pływania.

Pływanie może być nie tylko dobrą okazją do aktywności fizycznej, ale też ciekawym hobby na wiele lat. Dlatego warto przełamać się i zrobić pierwszy krok, by nauczyć się pływać. Im szybciej, tym lepiej!

Koniecznie doczytaj:

https://szkolarekin.pl/nauka-plywania-zabka-krakow

https://szkolarekin.pl/nauka-plywania-kraulem-krakow

https://szkolarekin.pl/nauka-plywania-delfinem-krakow