Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, jak urządzić pokój młodzieżowy o małej powierzchni. Oto kilka pomysłów, które pomogą w urządzeniu małego pokoju dla nastolatka.

Czy mały pokój młodzieżowy może być funkcjonalny?

Oczywiście, jednak nie jest to proste wyzwanie. Jeśli ogranicza nas mały metraż, jesteśmy zmuszeni do niecodziennych rozwiązań. Mały pokój młodzieżowy w bloku czy domu może być funkcjonalny, a przy tym wygodny oraz nowoczesny. Nastolatek musi czuć się w nim komfortowo, aby chciał spędzać tam czas. W małym pokoju warto korzystać z wielofunkcyjnych i kompaktowych akcesoriów. Należy zadbać również o odpowiednie zagospodarowania każdego centymetra pokoju.

Kilka porad na urządzenie małego pokoju młodzieżowego

Podczas aranżacji niewielkiego pokoju najważniejszą rzeczą jest odpowiednie rozplanowanie pomieszczenia. Skoro nie mamy dużego obszaru do zagospodarowania, należy wykorzystać jego powierzchnie do maksimum. Do tego przyda nam się kilka ciekawych pomysłów:

  • Wielofunkcyjne oraz pojemne meble – podczas wyboru mebli warto zwrócić uwagę na mniejsze egzemplarze, jednak bardziej pojemne. Dobrze sprawdzą się regały z wieloma półkami, bądź szafy z licznymi szufladami czy wieszakami – będzie tam można przechowywać ubrania oraz gadżety, a także przedmioty do codziennego użytku jak np. odkurzacz. Większa ilość półek i szuflad ułatwi segregowanie i przechowywanie naszych rzeczy. W pokoju dla młodego człowieka centralne pozostaje łóżko młodzieżowe dla dziewczynki lub chłopca, które musi być odpowiednich rozmiarów. Warto również zadbać o odpowiednią wysokość mebli, aby wykorzystać jak najwięcej przestrzeni.
  • Wykorzystanie ścian – Skoro pomieszczenie jest małe, warto wykorzystać jego ściany. W małym pokoju młodzieżowym świetnie sprawdzą się wiszące szafki czy regały, w których będzie można schować niezbędne akcesoria.
  • Odpowiednia organizacja – Warto rozplanować sobie pokój, aby meble były dobrze dopasowane i zostawiały nam jak najwięcej miejsca. Należy również pomyśleć o odpowiednim kolorze – jasne meble oraz ściany sprawią, że pokój będzie optycznie większy.
  • Niecodzienne rozwiązania – W małym pokoju można skorzystać ze specjalnych rozwiązań, które zostały wymyślone specjalnie do takich pomieszczeń. Idealnie sprawdzi się tutaj piętrowe łóżko, dzięki któremu zyskamy dodatkowe miejsce pod spodem. Świetnym rozwiązaniem mogą być również meble, które można samodzielnie modyfikować.
  • Przechowywanie jedynie potrzebnych rzeczy – Z jednej strony nie jest to proste, musimy na bieżąco pozbywać się nieużywanych przez nas ubrań czy sprzętów, z drugiej jednak strony pozwala to na zachowanie odpowiedniego porządku w ciasnym pokoju.