Dla wielu osób remont  mieszkania wiąże się z dużym stresem. Istnieją sposoby pozwalające znacznie zredukować ilość zmartwień związanych z tym wydarzeniem. Podpowiadamy jak rozsądnie przygotować się do remontu mieszkania.

Podstawowe zasady

Istnieje kilka podstawowych reguł dotyczących remontowania mieszkań. Jedną z nich jest wykonywanie tego typu prac podczas odpowiedniej pory roku. Wiele czynności wymaga intensywnego wietrzenia pomieszczeń, dlatego nie powinno się ich wykonywać w zimie. W czasie chłodniejszy miesięcy można zdecydować się na malowanie lub wymianę podłogi. Kolejną kwestią jest oszacowanie budżetu. Kosztorys powinien zostać oszacowany na podstawie wybranych materiałów niezbędnych do przeprowadzenie remontu i koniecznie uzgodniony z jego wykonawcą. Trzeba się jednak liczyć z niespodziewanymi kosztami związanymi, np. z dokupieniem materiałów lub zamówieniem dodatkowych usług. Zazwyczaj jest to około 20% procent budżetu początkowe, które warto wliczyć do kosztorysu jeszcze przed rozpoczęciem prac. Rozsądnie, odpowiednio wcześniej sporządzona lista zakupów pozwala na zmniejszenie kosztów i wybranie materiałów po rozsądnych cenach bez zbędnego pośpiechu.

Odpowiednia ekipa

Wybierając fachowców mających przeprowadzić remont warto zasięgnąć informacji na ich temat u znajomych lub internecie. Zaczynamy od hasła typu remonty kielce lub podobnego. Jeżeli dany fachowiec nie specjalizuje się ,np. w kładzeniu parkietów warto do tej czynności zatrudnić inną osobę. W tej sytuacji oszczędność nie popłaca, ponieważ może się to skończyć nieprofesjonalnym wykonaniem pracy. Czasem warto zaufać droższych, ale też bardziej doświadczonym i sprawdzonym fachowcem. Przed rozpoczęciem prac należy koniecznie podpisać umowę z ich przyszłym wykonawcom.

Przygotowanie mieszkania do remontu

Z reguły ekipy remontowe zabezpieczają mieszkanie przed możliwymi uszkodzenia lub zabrudzeniami, do których może dojść w czasie remontu. Warto jednak pomyśleć o tym wcześniej, jeżeli prace mają być wykonywane w salonie należy wynieść z niego co cenniejsze i delikatniejsze rzeczy do innego pomieszczenia.

Przy pracach na większą skalę nie można zapominać o zamówieniu kontenera na gruz i odpady, aby ograniczyć pylenie i prowokować niepotrzebnych kłótni z sąsiadami. Trzeba dodać, że poważniejsze remonty przeważnie nie kończą się na czasy, gdyż podczas ich trwania mogą wyniknąć niespodziewane sytuacje. Często prace wydłużają się o kilka dni lub nawet tygodni. Właściciel remontowanego lokum musi też być przygotowany na dużą ilość sprzątania po remoncie, co jest związane z unoszącymi się wszędzie pyłami i kurzami.