Zarówno fizjoterapia jak i fizykoterapia odgrywają bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o przywrócenie chorego do sprawności po wypadku, urazie i nie tylko. Dzięki specjalnie opracowanym ćwiczeniom i metodom chory odzyskuje siły i może cieszyć się życiem. Nie są to jednak takie same pojęcia, gdyż są między nimi pewne różnice. Sprawdź zatem, jaka jest różnica pomiędzy fizjoterapeutą a fizykoterapeutą.
Kim jest fizjoterapeuta?
Fizjoterapeuta to człowiek z wykształceniem medycznym, który w swojej pracy wykorzystuje odpowiednie ćwiczenia, aby przywrócić pacjentowi sprawność ruchową i złagodzić dolegliwości bólowe. Fizjoterapeuta stosuje między innymi takie rozwiązania jak masaże, kąpiele lecznicze, światłolecznictwo, ciepłolecznictwo, ultrasonoterapię i wiele, wiele więcej. Co więcej, fizjoterapia w zależności od konkretnych problemów pacjenta może obejmować wiele różnych metod leczenia. Fizjoterapeuta sięga to takich technik jak ćwiczenia z zakresu ruchu, elektroterapia, krioterapia, ultradźwięki, czy też Kinesio Taping, czyli stabilizacja stawów i mięśni taśmą Kinesio.
Jakie osoby powinny skorzystać z pomocy fizjoterapeuty?
Fizjoterapia to doskonałe rozwiązanie dla osób cierpiących na dolegliwości ze strony układu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego, a więc zapalenie stawów, czy bóle kręgosłupa, oddechowego, sercowo-naczyniowego i neurologicznego. Co więcej, specjaliści polecają fizjoterapię osobom po kontuzjach, zmagających się z zawrotami głowy, utratą równowagi i nietrzymaniem moczu.
Kto to jest fizykoterapeuta?
Fizykoterapia to z kolei dziedzina fizjoterapii, która opiera się na działaniu czynników fizycznych, na przykład promieniowania świetlnego, słonecznego, podczerwonego, laserowego, ciepła, zimna i prądów wyróżniających się różną częstotliwością. Fizykoterapeuta stosuje metody, które odgrywają istotną funkcję w rozpoznawaniu, leczeniu, a także rehabilitacji różnych chorób. Może to być główna terapia lecznicza lub mająca charakter wspomagający. Fizykoterapia wykorzystuje następujące rozwiązania, a mianowicie lasery biostymulujące niskoenergetyczne, ultradźwięki, pole magnetyczne, prąd elektryczny, czy też terapię zimnem.
Jaka jest różnica między fizjoterapią a fizykoterapią?
Fizjoterapeuta wykorzystuje metody lecznicze, które za podstawę uznają fakt, że organizm ludzki jest wrażliwy na bodźce. Pozwala ona na wykonanie rehabilitacji medycznej, ponieważ jej zasadniczy cel stanowi przywracanie sprawności fizycznej osobom, które przeszły przez choroby przewlekłe. Uwzględniając wykorzystywane bodźce, wyróżnia się między innymi kinezyterapię, hydroterapię, terapię manualną, masaż leczniczy i wiele innych. Fizjoterapia sprawia, że konkretna osoba może uporać się z bólem i wzmocnić siłę swoich mięśni. Podwyższa ona zatem komfort życia pacjentom, którzy niestety do pełniej sprawności fizycznej już nie wrócą.
Z kolei Fizykoterapia to tylko dział fizjoterapii, który wykorzystuje wyłącznie czynniki naturalne, a więc temperaturę, promieniowanie, prąd elektryczny, czy ultradźwięki. Warto podkreślić też to, że fizykoterapia stanowi podstawę leczenia uzdrowiskowego. Wśród zabiegów należących do fizykoterapii wymienia się między innymi łaźnię, saunę, kriokomorę, laseroterapię, elektrolecznictwo, magnetoterapię, czy też terapię za pomocą ultradźwięków.
Fizykoterapia i fizjoterapia bardzo często traktowane są zamiennie. Jednakże trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że fizykoterapia stanowi tylko część fizjoterapii. Dokładniej jest to jedna z leczniczych metod fizjoterapii. Zatem mimo tego, że mają one ze sobą dużo wspólnego, nie należy używać tych pojęć jak synonimy.
Partner artykułu: OsteoMedic, os. Na Lotnisku 1/U10, 31-800 Kraków