Czym są oleje tłoczone na zimno? Czym różnią się od tych tradycyjnych? I jaki wpływ na ich właściwości ma inna termiczna obróbka? Oleje tłoczone na zimno nie są poddawane rafinacji fizycznej i chemicznej, a sam proces tłoczenia w przeciwieństwie do innych produktów, które tłoczone są w temperaturze około 160 stopni,  nie przekracza temperatury 40/50 stopni. Stąd też biorą się inne korzystne dla zdrowia właściwości tych olejów. Jeśli chodzi o oleje używane w przez nas w kuchni, dzięki brakowi procesu rafinacji zachowują one nie tylko swoje zdrowotne właściwości, ale także walory smakowe.  Popularności olejów tłoczonych na zimno w ostatnim czasie wzrasta, co jest bezpośrednio związane z większą świadomością konsumentów, jeśli chodzi o wybór produktów z korzystnym wpływem na nasz organizm. Oleje uzyskiwane są z roślin oleistych takich jak nasiona lnu, konopi, czy rzepaku, oliwek, lub dyni.

Rodzaje i właściwości olejów na zimno

Skąd biorą się zdrowotne właściwości olejów tłoczonych na zimno? Przede wszystkim wpływa na to obecność licznych olejów nienasyconych takich jak omega -3 i omega-6. Są to kwasy, które  nie są produkowane w naszym organizmie, przez co muszą być dostarczane wraz z pożywieniem i mają wpływ m.in. na prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego. Oleje powstają z nasion, owoców, a także pestek i orzechów. Do bardziej popularnych należą oleje z czarnuszki, lniany, czy konopny. Głównie dlatego, że mają one liczne zastosowania zarówno do stosowania wewnętrznego jak i zewnętrznego.

Jaki olej do czego – czyli przykłady zastosowania

Przede wszystkim musimy pamiętać, że oleje tłoczone na zimno znajdują swoje zastosowanie w kuchni, ale nie w procesie obróbki termicznej. Na tego typu oleju nie powinniśmy smażyć żadnych produktów, natomiast idealnie nadają się do wszelkich sosów czy sałatek. Najczęściej wykorzystywana do takich celów jest chociażby oliwa z oliwek. Oleje na zimno możemy wykorzystywać także w celach self – care. Olej z czarnuszki, czy avocado idealnie nadaje się do olejowania włosów, dzięki czemu utrzymamy je zdrowe i lśniące. Natomiast rycynowy pozwoli nam na utrzymanie długich rzęs, a także naturalne ich przyciemnienie. Oleje mogą również znaleźć swoje zastosowanie w masażu twarzy, czy w produkcji maseczek domowej roboty. Dzięki czemu nie tylko możemy polepszyć stan naszej cery, wyrównać przebarwienia, ale sprawić, że nasza skóra będzie nawilżona i gładka. Oleje nadają się także do stosowania na paznokcie i skórki – zdecydowanie poprawiający ich kondycję i wygląd.

Koniecznie doczytaj:

https://www.get.edu.pl/popularne-pasty-orzechowe-wlasciwosci-i-zastosowanie/