Przychodzi taki moment, kiedy konieczne jest skorzystanie z usług prawnika. Może to być np. kupno, sprzedaż lub wynajem mieszkania. Samodzielne sporządzenie odpowiednich dokumentów nie zawsze gwarantuje bezpieczeństwo transakcji, dlatego warto skorzystać z usług profesjonalisty. Będziemy mieli pewność, że dopełnimy wszelkich formalności związanych z naszą sprawą i nie narazimy się na nieoczekiwane komplikacje.

Kiedy warto skorzystać z pomocy prawnika przy sporządzaniu dokumentów?

Porady prawne to bardzo popularna usługa, bez której bardzo trudno dobrze i skutecznie przeprowadzić i załatwić różnego rodzaju sprawy. Do najpopularniejszych należy profesjonalne sporządzanie pism. Choć z pozoru korzystniejsze wydaje się samodzielne pisanie takich dokumentów, to nie zawsze jest to dobry i korzystny wybór. Kiedy zatem warto zgłosić się do profesjonalisty? Najczęściej sporządzanymi pismami są pisma dotyczące najmu nieruchomości, a to gównie ze względu na trudne kwestie dotyczące np. rozwiązania umowy oraz pisma rozwodowe, jak i różnego rodzaju pozwy. Im bardziej skomplikowana sprawa i wymagająca większych analiz, tym częściej wymagana jest pomoc prawnika.

Koszty napisania pisma – od czego zależą i jak są rozliczane?

Czynniki decydujące o cenie usługi napisania pisma

Koszty napisania pisma zależą od kilku czynników. W pierwszej kolejności ważny jest poziom skomplikowania sprawy. Jeśli do sporządzenia dokumentu potrzebna będzie tylko jedna wizyta, koszty zaczynają się od kilkuset złotych, w przypadku skomplikowanych spraw typu rozwiązanie najmu sięgać mogą nawet kilku tysięcy. Ceny uzależnione są również od miejsca, w którym jest świadczona usługa. W dużym mieście będzie ona wyższa niż w małej miejscowości. Nie bez znaczenia jest także renoma i prestiż samego prawnika. Korzystając z usług renomowanej kancelarii, zatrudniającej wyspecjalizowanych prawników i mającej międzynarodowy zasięg musimy liczyć się z wyższymi kosztami. Dużo mniej będzie nas kosztowało przygotowanie pisma przez początkującego prawnika lub radcę prawnego, których obszar działania ma lokalny zasięg. 

Rozliczenie usługi

Istnieją dwie główne metody rozliczania z klientami, które są omawiane zwykle podczas wstępnych konsultacji. Pierwszą z nich jest wynagrodzenie zryczałtowane płatne z góry. Stosuje się je w przypadku, kiedy zarówno zakres, jak i czas pracy są z góry określone. Do takich spraw może należeć np. napisanie pisma w sprawie wynajmu nieruchomości. Drugim sposobem jest rozliczenie godzinowe, stosowane w przypadku bardziej skomplikowanych sprawach. Nie można wtedy przewidzieć jaki czas potrzebny będzie na jej załatwienie. Bardzo często można spotkać hybrydowy sposób rozliczenia, polegający na połączeniu obu wcześniejszych form.

Regulacje prawne a koszt napisania pisma

Sporządzenie pisma u prawnika uregulowane jest rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie (Dz. U. z 2015, poz. 1800 z późn. zm.). Są tam zawarte ceny, poniżej których kancelarie prawne nie mogą schodzić w żadnych sprawach sądowych. 

Jeśli chodzi o konkretne ceny, są one zależne od rodzaju dokumentu. Oto przykładowe koszty:

  • pismo z pozwem – koszty kształtują się już od 1500 zł, a sięgać mogą kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy w przypadku bardzo skomplikowanych i czasochłonnych spraw; 
  • pismo rozwodowe – cena zaczyna się już ok 300 zł, jednak najlepiej skonsultować się w celu dokładnej wyceny z prawnikiem, gdyż w dużej mierze zależy ona od tego, czy jest to rozwód z orzeczeniem czy bez orzekania o winie;
  • pismo urzędowe z wezwaniem do zapłaty – cena zaczyna się od niskich kilkuset złotych do około 3000 złotych;
  • sporządzenie umowy najmu – najprostsze pismo to koszt rzędu 700 złotych, w bardziej skomplikowanych przypadkach musimy liczyć się z wydatkiem około kilku tysięcy złotych;
  • sporządzenie umowy kupna nieruchomości – w zależności od skomplikowania sprawy, ceny zaczynają się już od kilkuset złotych do około kilku tysięcy.

Bez względu na to, czy zdecydujemy się skorzystać z usług profesjonalnej obsługi prawnej podczas pisania dokumentów, czy też będziemy sporządzać je samodzielnie, warto zdać sobie sprawę, że finalne jest ona tańsza i korzystniejsza dla nas. Oszczędzimy sobie nie tylko kosztów, ale przede wszystkim zapewnimy sobie spokój oraz bezpieczeństwo. Gwarancją sukcesu i powodzenia jest w tym przypadku wiedza i doświadczenie wykwalifikowanego prawnika.